Neka sve što diše slavi Boga!
Ovogodišnji Svetski dan molitve održaće se u grkokatoličkoj parohiji sv. Petra i Pavla u Novom Sadu 5. marta 2010.g. s početkom u 17:00h.
Svetski dan molitve je svetski ekumenski pokret žena koje potiču iz mnogih hrišćanskih tradicija, a koje se svakog prvog petka u martu mesecu okupljaju na zajedničku molitvu. Na ovaj način, hrišćanke svedoče da su molitva i delovanje nerazdvojni i da imaju nemerljivo veliki uticaj na svet.
Ove godine (2010) liturgijski program Svetskog dana molitve pod nazivom "Neka sve što diše slavi Boga" (na osnovu Psalma 150) sastavile su žene iz Kameruna.
Neka sve što diše slavi Boga
Pošto moto Svetskog dana molitve glasi “Informisana molitva i molitvena akcija”, evo nekoliko osnovnih informacija o afričkoj državi Kamerun, kao i o najvećim pitanjima koja muče žene i decu u Kamerunu (sastavile žene Kamerunskog odbora Svetskog dana molitve):
Molitvene teme godišnje liturgijske službe za 2010 tiču se prvenstveno žena i dece:
• Prodavačice na pijaci koje imaju temeljnu ulogu u kamerunskoj ekonomiji time što obezbeđuju prihode za održavanje života njihovih lokalnih zajednica. Mnoge od tih deluju organizovano u udruženjima tipa „Udruženje žena preduzetnica u Kamerunu“ (Association of Women Entrepreneurs in Cameroon).
• Kamerunske žene i deca koja su usled trefikinga prisiljene na savremeni vid ropstva koji se sastoji od služenja i seksualne eksploatacije.
• Kamerunke koje se suočavaju sa porodičnim nasiljem i seksualnom zloupotrebom, kao i tradicionalnim praksama genitalnog sakaćenja.
• Rodna problematika koja proističe iz raskoraka između ženskih prava u teoriji i prakse, što se naročito vidi u pravima žena na vlasništvo zemlje.
• Veliki porast HIV infekcije među mladim ženama.
Republika Kamerun (République du Cameroun na francuskom) nalazi se u srcu Afrike iznad ekvatora i na kraju Gvinejskog zaliva. Kamerun se graniči s Nigerijom, Čadom, Centralno-afričkom republikom, kao i Kongo Brazavilom, Gabonom i Ekvatorijalnom Gvinejom.
Zvanični jezici su francuski i engleski ali francuski preovlađuje. Nacionalna valuta je Franak i zajednička je u 14 zemalja Centralne i Zapadne Afrike koje imaju finansijsku saradnju.
Kamerun obiluje kulturnim i ekološkim bogatstvima, u njemu se govori oko 240 lokalnih jezika što znači da u njemu žive 240 ethničkih grupa. Zbog svoje kulturne i geografske raznolikosti, Kamerun se takođe može nazvati „Afrikom u malom“.
Kamerun obiluje prirodnim bogatstvima. Ekonomija se zasniva uglavnom na poljoprivredi i smatra se da farmeri sačinjavaji oko 70% stanovništva. Ostali izvori prihoda su šumarstvo, rudno bogastvo i nafta.
Preokrenimo naše molitve u akciju!