EHOWS SRB5                              eho socnet1b               eho socnet2d

Ka sveobuhvatnom sistemu suzbijanja nasilja nad ženama u AP Vojvodini

Opšta vizija projekta je puno poštovanje ljudskih prava žena kroz uspostavljanje delotvornog i efikasnog sistema prevencije od nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja i podrške žrtvama nasilja. Projekat nastoji da doprinese sprovođenju Strategije za zaštitu od nasilja u porodici i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja u AP Vojvodini za period od 2008. do 2012. godine.
Opšti cilj projekta je da se doprinese eliminaciji nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja koje se tretira kao kršenje osnovnih ljudskih prava kroz stvaranje okvira i neophodnih preduslova za uspešno sprovođenje Strategije za zaštitu od nasilja u porodici i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja u AP Vojvodini za period od 2008. do 2012.godine.
 
Projekat «Ka sveobuhvatnom sistemu suzbijanja nasilja nad ženama u AP Vojvodini» koji je podržao Fond UN protiv nasilja nad ženama je projekat koji sprovodi Pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova. Glavni partneri u sprovođenju projektnih aktivnosti su Centar za socijalni rad Opštine Sombor, Autonomni ženski centar i Viktimološko društvo Srbije iz Beograda i Ekumenska humanitarna organizacija iz Novog Sada.
Opšta vizija projekta je puno poštovanje ljudskih prava žena kroz uspostavljanje delotvornog i efikasnog sistema prevencije od nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja i podrške žrtvama nasilja. Projekat nastoji da doprinese sprovođenju Strategije za zaštitu od nasilja u porodici i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja u AP Vojvodini za period od 2008. do 2012. godine. Očekivane pozitivne promene kojima će projekat doprineti jesu:
- veći pristup interdisciplinarnim i efikasnim uslugama i merama za prevenciju nasilja i podršku žrtvama nasilja;
- delotvorna i blagovremena pravna zaštita;
- povećana svest građanki i građana o nasilju u porodici i rodno zasnovanom nasilju i neprihvatljivosti nasilničkog ponašanja;
- pristup redovno ažuriranim i sveobuhvatnim podacima o nasilju u porodici i rodno zasnovanom nasilju.
Opšti cilj projekta je da se doprinese eliminaciji nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja koje se tretira kao kršenje osnovnih ljudskih prava kroz stvaranje okvira i neophodnih preduslova za uspešno sprovođenje Strategije za zaštitu od nasilja u porodici i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja u AP Vojvodini za period od 2008. do 2012.godine.
Specifični ciljevi projekta:
1) podizanje kapaciteta zaposlenih u svim relevantnim institucijama za realizaciju delotvornih, efikasnih i koordinisanih mera za sprečavanje nasilja u porodici i za pružanje zaštite i podrške žrtvama nasilja;
2) priprema i primena jedinstvenog, standardizovanog, softverskog sistema za prikupljanje podataka o rodno zasnovanom nasilju i za redovno praćenje i procenu mera za suzbijanje rodno zasnovanog nasilja u AP Vojvodini;
3) podizanje nivoa informisanosti i razumevanja javnosti o vrstama, uzrocima i posledicama rodno zasnovanog nasilja (uključujući i nasilje u porodici) i o neprihvatljivosti nasilničkog ponašanja, kao i informisanosti o dostupnim merama za prevenciju i podršku žrtvama u AP Vojvodini.
Glavne strategije delovanja kroz koje se postižu ciljevi projekta su: rad na terenu, istraživanje, podizanje kapaciteta, umrežavanje, edukacija javnosti. Projektne aktivnosti uključuju elemente primarne (usmereno na građanke/građane pre nego što se desi nasilje u porodici i rodno zasnovano nasilje), sekundarne (usmereno na pojedinke/ce nakon prvih znakova nasilnog ponašanja) i tercijalne (usmereno ka žrtvama (i počiniocima) nakon što je nasilje u porodici ili rodno zasnovano nasilje već počinjeno) prevencije nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja.
Korisnice projekta su žene i devojčice uopšte, ali i žene sa sela, izbegle i interno raseljene žene, adolescentkinje, žene iz ugroženih grupa, kao što su Romkinje, žene koje žive u siromaštvu, žene sa invaliditetom, žene različite seksualne orijentacije. Korisnici projekta su takođe zaposleni u različitim institucijama i organizacijama koji rade na slučajevima nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja: socijalni radnici, zdravstveni radnici, policajci, sudije, javni tužioci, volonteri na SOS telefonu, studenti, državni službenici, parlamentarci, novinari, aktivisti nevladinih organizacija.
Aktivnosti u okviru projekta sprovodiće se u svim opštinama na teritoriji AP Vojvodine. Projekat traje 36 meseci, nakon čega se očekuje puna održivost i finansiranje iz budžeta AP Vojvodine i opština.

 

FaLang translation system by Faboba