EHO forum „Izazovi upravljanja migracija na lokalnom nivou”
Radi bolje koordinacije projekata, koji se finansiraju iz sredstava Švajcarske Konferderacije (SDC, SEM) EHO je inicirao instrument „Forum – Izazovi migracija na lokalnom nivou“. Forum će doprineti međusobnom upoznavanju, kontinuiranoj razmeni relevantnih informacija, sinergiji projekata, dijalogu, analizi i planiranju.
Prvi Forum „Izazovi upravljanja migracija na lokalnom nivou“ će se održati u EHO centru, ul Ćirila i Metodija 21, Novi Sad, u utorak, 22. novembra 2016. sa početkom u 10.00h. i okupiće predstavnike/ce iz: Švajcarska kancelarija za saradnju, R. Srbija, Komesarijat za izbeglice i migracije, R. Srbije, Ministarstvo rada, zapošljavanja, boračka i socijalna pitanja, R. Srbije, Ministarstvo unutrašnjih poslova R. Srbije, IOM, UNDP i EHO.
Početkom 2016. godine, konzorcijumu – EHO (Srbija) i HEKS-EPER (Švajcarska), odobren je trogodišnji (2016. - 2018.) projekat - ”Poboljašanje uslova života Roma/kinja i drugih marginalizovanih grupa, prevencija iregularnih migracija i podsticanje reintegracije povratnika u Srbiju”, u vrednosti od 1,9 mill CHF, koji finansiraju Švajcarska konfederacija HEKS-EPER, Švajcarska, kao i jedinice lokalne samouprave u Srbiji (u 2016. to su Raška, Gadžin Han, Surdulica i Staara Pazova). Švajcarski partneri učestvuju sa 50% sredstava, dok EHO obezbeđuje preostalih 50% iz budžeta jedinica lokalne samouprave (partnerske JLS) i drugih međunarodnih izvora finansiranja.
Projekat pored projektnih aktivnosti koje za cilj imaju poboljšanje uslova stanovanja i podršku deci/mladima u obrazovanju, organizuje različite aktivnosti u oblasti upravljanja migracijama na lokalnom nivou, sa ciljem poboljšanja kvaliteta usluga u lokalnim zajednicama i izgradnje efikasnog sistema podrške na lokalu, za povratnike, IRL i druge migrantske grupe u riziku, kao i aktivnosti koje će se baviti prevencijiom iregularnih migracija. U predhodnom periodu kroz EHO programe iz oblasti migracija prošlo je 18'881 korisnika, u 14 opština u Srbiji od kojih je 32% unapredilo stambeni status, a 24% je prošlo kroz savetovanje o migracijama i podršku.