Projekat znanjem ka prevenciji i protiv mitova o raku!
Poštovani, pozivamo Vas na predavanja čija su glavna tema prevencija malignih bolesti i rušenje mitova o raku. U okviru projekta imaćete priliku da u prijatnoj i interaktivnoj atmosferi učestvujete u predavanjima koja će voditi stručnjaci iz oblasti onkologije.
U prostorijama Ekumenske humanitarne organizacije (Ćirila i Metodija 21) održaće se serija predavanja:
08. septembar 2016. u 18h
„Maligne bolesti i njihova prevencija“
Predavač: Prof. dr Marica Miladinov-Mikov
U okvuru projekta ,,ZNANJEM KA PREVENCIJI I PROTIV MITOVA O RAKU” Instituta za onkologiju Vojvodine i Gradske uprave za zdravstvo, u saradnji sa Ekumenskom humanitarnom organizacijom u Novom Sadu, održaće se prvo predavanje pod nazivom ,,MALIGNE BOLESTI I NJIHOVA PREVENCIJA“. Predavanje je namenjeno edukaciji opšte populacije o značaju malignih bolesti u svetu i kod nas, mogućnostima prevencije istih kroz zdrave životne stilove i mogućnostima smanjenja smrtnosti ranom dijagnozom bolesti.
15. septembar 2016. u 18h
„Iz psihološkog ugla: ka prevenciji i protiv mitova o malignim bolestima“
Predavači: M. Sc. Ivana Novakov i M. Sc. Aleksandra Kovač
U okviru ovog predavanja govoriće se o značaju mentalnog zdravlja u očuvanju zdravog životnog stila pojedinca. Na predavanju će biti reči o konstruktivnim načinima nošenja sa stresom i efikasnim strategijama upravljanja emocijama kako bi se sprečila dugotrajna izloženost stresu, koja može imati značajan uticaj na celokupno psiho-fizičko stanje osobe, pa tako i na razvoj maligne bolesti. Poseban akcenat biće stavljen na neka česta pogrešna uverenja o malignim bolestima, psihološke reakcije na saznanje o bolesti, te na veštine komunikacije sa osobama koje imaju dijagnozu maligne bolesti.
21. septembar 2016. u 18h
„Vežbanje i zdravi životni stilovi“
Predavač: Prim. mr Miroslav Nedeljković
Brz tempo života i iscrpljenost isto kao i smanjena fizička aktivnost mogu biti jedan od faktora koji doprinose razvoju malignih bolesti. U okviru ovog predavanja učesnicima će biti objašnjeno kako pravilno dozirati svoju fizičku aktivnost u vezi sa uzrastom, konstitucijom i vrstom vežbanja.
27. septembar 2016. u 18h
„Od primarne do tercijalne prevencije u onkologiji“
Predavač: Prof. dr Svetlana Popović-Petrović
Određeni broj malignih obolenja su potencijalno preventabilni, te mere primarne prevencije podrazumevaju uklanjanje poznatih faktora rizika (pušenje, neadekvatna ishrana, gojaznost, kancerogeni u okolini, itd) ili favorizovanje protektivnih faktora i ponašanja. Često, prevencija malignih bolesti nije moguća, te se sprovode principi sekundarne prevencije, tj rano otkrivanje bolesti sprovođenjem skrining programa. Tercijernom prevencijom se eliminišu ili redukuju komplikacije tretmana maligne bolesti i sprečava se invalidnost, odnosno obezbeđuje se kvalitetniji život.
• Projekat Znanjem ka prevenciji i protiv mitova o raku_obavetenje.doc